517 369 776 / 536 473 482 biuro@damtechpv.pl

POZNAJ ODPOWIEDZI NA SWOJE PYTANIA!

 

 

Słońce daje Ci więcej energii niż jesteś w stanie sobie wyobrazić!

Z czym wiąże się zamontowanie paneli na dachu i ewentualna późniejsza ich wymiana?

Montaż instalacji fotowoltaicznej nie pociąga za sobą żadnych dalszych konsekwencji. Konstrukcję odpowiednio dopasowujemy do pokrycia dachu, dzięki czemu go nie osłabiamy ani nie uszkadzamy. Żywotność paneli, używanych z należytą dbałością, wynosi około 50 lat.

Po jakim czasie będę mógł cieszyć się z zamontowanych paneli?

Instalacja fotowoltaiczna działa po odbiorze przez zakład energetyczny. Czas oczekiwania na odbiór zależny jest od powiatu i trwa maksymalnie do 30 dni.

Panele fotowoltaiczne i zima – jak to wygląda? O ile spada wydajność?

We wspomnianej porze roku panele fotowoltaiczne nie będą tak wydajne jak latem. Wpływa na to przede wszystkim krótsza długość dnia, a także śnieg . Wiele paneli montuje się tak, aby pokrywa śnieżna zsunęła  się sama dzięki sile grawitacji. Jeżeli to nie nastąpi, trzeba ostrożnie oczyścić panel używając delikatnej szczoteczki. Zimą wydajność paneli spada około 6-8 razy, jednak zaskoczyć Cię może fakt, że niskie temperatury działają korzystnie na efektywność produkcji energii elektrycznej.

Czy panele fotowoltaiczne działają w nocy i pochmurne dni?

Czas pracy paneli zaczyna się o świcie i kończy o zmierzchu. Pracują one nawet w bardzo pochmurne dni, jedynie z nieco zmniejszoną wydajnością. Niestety, nocą, panele fotowoltaiczne nie wytwarzają energii.

Czy panele trzeba myć? Jak to robić?

Mycie paneli jest bardzo istotne, ponieważ wpływa korzystnie na efektywność produkcji energii. Częstotliwość mycia uzależniona jest od lokalizacji instalacji. W miejscach, w których gromadzi się wiele płynów, spalin i kurzu, mycie paneli konieczne jest nawet raz do roku. Gospodarstwa domowe, położone w czystszym środowisku, mogą pozwolić sobie na mycie paneli raz na 4-5 lat. Oczywiście można częściej, w warunkach powstawania większego zabrudzenia. Posiadamy w ofercie usługę mycia paneli, a jeżeli instalacja została wykonana przez nas, pierwsze mycie wykonamy za darmo, w okresie pięciu lat od założenia elektrowni słonecznej.

Jak szybko zwróci się moja inwestycja?

Inwestycja powinna się zwrócić w przeciągu 5 lat. Do dyspozycji istnieje również szereg dotacji, zwrotów kosztów poniesionych przez inwestora oraz możliwość odliczenia kosztów od podatku, które przyspieszą zwrot.

Grunt czy dach?

Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

Dach pozwala na szybką i prostą instalację, w przypadku, którego jednak jesteśmy zależni od tego, jakie mamy przykrycie dachowe. Najkorzystniejszy dla instalacji fotowoltaicznej jest dach skierowany na południe, nachylony pod kątem 40°. Rezygnując z instalacji na dachu musimy wygospodarować znaczną powierzchnię gruntową. Jednak instalacja zamontowana na gruncie jest wydajniejsza, dzięki temu, że mniej się nagrzewa. Na dachu instalacja jest dodatkowo narażona na wysokie temperatury spowodowane emitowanym przez pokrycie dachowe ciepło.

Fotowoltaika i niebezpieczeństwo jej posiadania.

Jednym z bardzo niewielkich zagrożeń jest możliwość wystąpienia pożaru. Aby zmniejszyć (i tak już nikłe) ryzyko, wystarczy regularnie monitorować stan naszej instalacji z pomocą specjalisty. Do każdej małej instalacji oferujemy dodatkowy system przeciwpożarowy. Do instalacji powyżej 6,5 KW umiejscowionej na dachu, system przeciwpożarowy jest obowiązkowy.

Jakie panele kupuję?

Współpracujemy z największymi producentami, dlatego wybieramy modele paneli zamieszczane na liście TIER. Każdy klient ma możliwość wyboru paneli z wyżej wymienionej listy.

Niewykorzystana energia – co z nią się dzieje?

Prąd jest automatycznie przekazywany do sieci publicznej. Dzieje się to poprzez wykorzystanie licznika dwukierunkowego. Za przechowywanie zakład energetyczny pobiera od nas 20% wytworzonej energii, a pozostałe 80% możemy odebrać wieczorami lub zimą.